Pri mnogih objektih večjih velikosti, kjer se notri dnevno zadržuje veliko ljudi, je potrebno zagotoviti dovoljšnjo osvetlitev z naravno, dnevno svetlobo. Dnevna svetloba je nenadomestljiva, saj je zastonj, hkrati pa ugodno deluje na naše počutje, pa tudi na zdravje oči.
Za osvetljevanje večjih prostorov prideta v upoštev predvsem dve rešitvi: svetlobniki večjih velikosti, ali pa svetlobni trakovi. Pri obeh rešitvah je v ospredju uporaba polikarbonat plošč, ki predstavljajo najboljše razmerje med ceno in kakovostjo, hkrati pa so lahke, čvrste in prožne, a hkrati trdne in sposobne prenesti zunanje obremenitve, tako mehanske kot tudi kemične in svetlobne (odpornost na UV svetlobo).
Svetlobni trakovi so sestavljeni iz polikarbonat plošč, nanizanih v močno podolgovato obliko. Kot taki so zelo primerni za objekte z dolgimi hodniki, prehodi, ali pa le velikimi prostori, kamor se ne more umestiti večjih pravokotnih svetlobnikov. Ker so modularno zasnovani, je njihova montaža zelo enostavna, hkrati pa se jih da namestiti tudi v bolj zahtevne predele. Ena od možnosti je tudi uporaba svetlobnih kupol kot posameznih elementov, iz katerih so sestavljeni svetlobni trakovi. Taki trakovi so še nekoliko bolj atraktivni na pogled.
Največ tovrstnih rešitev se uporablja na strehah objektov in raznih podhodov, garažnih hiš in podobno, skratka tam, kjer se pričakuje povečane mehanske obremenitve svetlobnih trakov. V svetlobne trakove se lahko zelo enostavno namesti tudi nodt sistem, ki deluje protipožarno. Nodt sistem je sestavljen iz loput in posebnih mehanizmov, ki te lopute odprejo v primeru požara. Tako nodt sistemi poskrbijo za odvod dima in toplote in preprečijo širjenje požara naprej. Sistem nodt se da tudi nadgraditi, tako da so iste lopute uporabne tudi za prezračevanje prostorov in morebitni dostop na streho objekta, kar je pomembno za vzdrževalna dela, ki se izvajajo na strehi. Svetlobni trakovi tako pokrivajo širok izbor rešitev za enostavno upravljanje z objektom.