Na pripravljenost avtomobila vplivajo različni dejavniki. Najbolj se seveda posvetimo tistim, ki imajo najbolj neposreden vpliv. Zagotovimo predvsem zadostno količino goriva, poln akumulator in tudi vsa druga nujno potrebna sredstva. Ti materiali morajo biti dobro prilagojeni avtomobilu in razmeram. Odličen primer je hladilna tekočina, ki se odziva na spremembe v temperaturi zraka, tako da pozimi ne bo ponudila enakih lastnosti kot poleti. Za optimalno pripravljen avto torej lahko poskrbi le hladilna tekočina, ki je pripravljena na razmere, ki jih pričakujemo pri vožnji. Tako kot hladilna tekočina se na razmere odzivajo nekatera druga sredstva, za katera moramo prav tako dobro poskrbeti.
Nato namenimo dovolj pozornosti še karoseriji, predvsem upoštevamo morebitne poškodbe. Tudi kakšni majhni detajli pridejo v poštev. Če opazimo kakšne pomanjkljivosti, bo morda potrebno poliranje avta. To ni pretiravanje – tudi v primeru kakšnih manjših poškodb, recimo prask in odrgnin, se splača zadevo hitro rešiti. Takšne poškodbe so namreč tveganje za korozijo, ki za karoserijo seveda ne pomeni nič dobrega. Poliranje avta lahko uspešno prepreči takšne posledice, tako da se bomo lahko na svoje vozilo povsem zanesli. Seveda pa je poliranje pogosto namenjeno tudi vzdrževanju čudovite vizualne podobe vozila. Tudi to je en izmed pomembnih korakov pri skrbi za optimalno pripravljen avto, saj se bomo v čistem in lepem vozilu bolje počutili. Ravno zato se priporoča ob rednem čiščenju tudi poliranje avtomobila, ne le v primeru, da opazimo kakšne poškodbe.
Preverimo seveda vse nujne sisteme in vse tiste elemente, ki imajo neposreden vpliv na vozne lastnosti vozila ali izkušnjo voznika. Tako se posvetimo tudi interierju, potniška kabina ima namreč velik vpliv na počutje med vožnjo, posledično pa tudi na varnost in zanesljivost. Za optimalno pripravljen avto je potreben celovit pristop, ne smemo pozabiti niti na detajle. Pametno je, da tak pregled redno opravljamo, tako da morebitne pomanjkljivosti hitro odkrijemo.