Prezračevalni sistem med drugim poskrbi tudi za to, da je zrak, ki ga dihamo veliko bolj čist. Tudi človek onesnažuje zrak v prostoru in sicer zato ker neprestano izdihuje ogljikov dioksid. Seveda pa so prostori polni pohištva in različne opreme, ki še dodatno obremenjujejo zrak, ki ha dihamo. Ne smemo pozabiti niti na bakterije ter na vlago, ki se hitro začne nabirati, ko imamo v določenem prostoru veliko ljudi.
Prezračevalni sistem poskrbi, da vsi omenjeni elementi odstranjeni iz notranjosti našega doma in da v vse prostore ponovno pride svež in čist zrak. S tem pa dvigne kakovost zraka in vpliva na dobro počutje vseh ljudi znotraj določenega prostora. V slabem zraku smo namreč manj produktivni in hitreje se bomo utrudili. Pojavila pa se nam bojo nezaželene alergije in vnetja, ki so vedno bolj pogosta tegoba današnjih ljudi.
Prezračevalni sistem nas bo branil tudi pred radioaktivnim plinom, ki se imenuje radon. To je plin, ki se nahaja v tleh in prehaja v ozračje, kjer razpade. Njegovi delci pa se nato vežejo na ostale delce v zraku, ki ga dihamo. To na odprtem ni škodljivo, v zaprtem prostoru pa lahko naredi veliko škode.
Rekuperacija omogoča izmenjavo zraka v hiši
Rekuperacija poteka tako, da rekuperator oziroma keramični izmenjevalec toplote opravi zelo zanimiv proces. Iz prostora odvede slab zrak, pri tem pa skladišči zbrano toploto notranjega zraka. Ko v prostor pripelje nov svež zrak, da najprej segreje s toploto, ki jo je prej nabral: To pomeni, da zraki, ki bo vstopil v prostor, ne bo tako mrzel, kot zunanji.
Rekuperacija poleti seveda deluje ravno obratno kakor pozimi. To pomeni, da se v rekuperatorju skladišči hlad, s katerim se nato shladi novo prispeli zunanji zrak. Pomembno je tudi dejstvo, da se zrak, ki vstopa v prostor prefiltrira in rako postane veliko bolj čist, kot je bil.