Vedno več podjetnikov prihaja do spoznanja, da lahko dobra blagovna znamka pomembno vpliva na uspešnost podjetja. Blagovne znamke uvrščamo med pravico industrijske lastnine, s katero se zavaruje kakršen koli znak ali kombinacija znakov, ki jih je mogoče grafično prikazati in ki v gospodarskem poslovanju omogočajo razlikovanje enakega ali podobnega blaga oziroma storitev podjetij med seboj. Blagovna znamka je lahko sestavljena iz besed, črk, številk, figurativnih elementov, tridimenzionalnih podob ali kombinacije barv. Da bodo blagovne znamke ustrezno zaščitene, poskrbi registracija blagovne znamke. Ta za podjetje pomeni določeno kredibilnost, ki je za uspešno dolgoročno poslovanje še kako nujna. Registrirana znamka daje imetniku izključno pravico preprečiti preostalim, da bi brez njegovega soglasja za enako ali podobno blago ali storitve uporabljali znak, ki je enak ali zelo podoben njegovi znamki.
Patenti in njihova kršitev
Izumi predstavljajo nek neprecenljiv doprinos na določenem področju tehnike. Zato jih je potrebno ustrezno zaščititi s patentom, saj se kaj hitro lahko zgodi, da bi komu zadišal dobiček, ki ga nek izum prinaša. Prijava patenta ščiti pravico, podeljeno prijavitelju izuma s strani pristojnega urada, za nek izum, ki je nov in dosega dovolj visoko izumiteljsko raven. Tako se je moč izogniti oziroma zmanjšati zlorabe patentov. Kljub temu pa se lahko pripeti kršitev patenta. Kršitev patenta kot pravice intelektualne lastnine je podana, v primeru da nekdo uporablja predmet varstva pravice intelektualne lastnine ne da bi imel soglasje imetnika te pravice, razen če zakonodaja to dopušča.
V primeru, da pride do kršitve patenta, mora imetnik patenta, ki je prepričan, da je njegova pravica kršena, o tem čim prej obvestiti svojega patentnega zastopnika, ki bo podal mnenje o kršitvi patenta. Patentni zastopnik bo nato v sodelovanju s pravnim oddelkom in imetnikom patenta prišel zadevi do dna – ugotovil bo, ali je bila v konkretnem primeru podana kršitev patenta ter kako v primeru takšne kršitve postopati.