Lastnina, ki jo imenujemo intelektualna lastnina je pravni koncept, ki skrbi za varovanje znanja. Intelektualna lastnina je na kratko rezultat človeške pameti.
Intelektualna lastnina opredeljuje pravice avtorjev in javne dostopnosti. Pomeni, da ščiti znanje in omogoča gospodarski in socialni razvoj družbe.
Pravice intelektualne lastnine urejajo trije zakoni v Sloveniji: zakon o avtorskih in sorodnih pravicah, zakon o industrijski lastnin in zakon o vasrtvu topografije polprevodniških vezij.
Prve zaščite patentnov so se pojavile v Italiji in sicer že v 11. stoletju, državna patentna zaščita pa se je pojavila v 13. stoletju. Tukaj se tematika povezuje tudi z avtorskimi pravicami. Avtorske pravice omejuje uporabo avtorskih del brez dovoljenja avtorja. Avtorske pravice lahko ločimo na moralne in materialne pravice.
Moralne pravice se povezujejo z osebnim upravičenjem avtorja in prav tako varujejo duhovne in osebne vezi do dela. Materialne pravice pa varujejo premoženjska upravičenja.
Avtorske pravice varujejo avtorska dela, ki so opredeljena kot stvaritve z različnih področij – književnost, znanost, umetnost,…