Sončna elektrarna je lahko zelo mamljiva rešitev za tiste, ki ne želijo ali ne morejo svojega objekta priklopiti na javno električno omrežje, pa tudi v primeru, da imamo električno napeljavo že urejeno, si lahko z lastno elektrarno nekoliko znižamo stroške ali pa dosežemo kakšne druge pozitivne učinke. Pomembno je seveda predvsem to, da za ta namen izberemo najboljšo opremo, ki je na voljo. Sodobne solarne celice so zelo napredne, tako da lahko dosežemo odličen izkoristek, ne smemo pa zanemariti preostale opreme, ki ima prav tako pomembno vlogo pri tem, kakšen učinek lahko pričakujemo od celotnega sistema.
Same celice so na voljo v različnih izvedbah, ki predstavljajo svoje prednosti in pomanjkljivosti. Pravzaprav ob stalnem razvoju tega področja vedno znova prihajajo na trg različice, ki predstavljajo nekaj novega, v praksi pa so gotovo najbolj uveljavljene monokristalne in polikristalne celice. Obe izvedbi sta dokaj priljubljeni, s tem da monokristalna praviloma ponuja nekoliko boljši izkoristek, medtem ko so paneli iz polikristalnih celic običajno nekoliko cenejši. V vsakem primeru se bodo solarne celice v okviru normalne uporabe dobro obnesle. Je pa treba paziti na to, da izberemo panele z zadostno zmogljivostjo oziroma izberemo več panelov, ki jih med seboj ustrezno povežemo.
Nujna dodatna oprema
Za delovanje sončne elektrarne je seveda nujna tudi druga oprema, predvsem izstopajo akumulatorji, ki imajo velik vpliv na to, kakšen izkoristek lahko pričakujemo od sistema. Akumulatorji služijo zbiranju in shranjevanju električne energije, ki jo ponudijo solarne celice, poleg tega skrbijo tudi za zanesljivo napajanje porabnikov. Da bi lahko cel sistem deloval kar se da tekoče, morajo biti akumulatorji dobro pripravljeni na svoje delo. To zagotovimo z izbiro kakovostnega izdelka, ki je prilagojen temu tipu uporabe. Običajno so akumulatorji že vključeni v solarni komplet, seveda pa lahko pravi izdelek izberemo tudi posebej – pri tem se omejimo na ciklične izvedbe, primerne za redno polnjenje in praznjenje.